Opole to stolica województwa opolskiego. Jednak raz w roku staje się także stolicą polskiej piosenki. W czerwcu zjeżdżają tutaj największe gwiazdy sceny muzycznej, żeby wystąpić na deskach Amfiteatru. Ta kilkudniowa impreza transmitowana przez ogólnopolskie media liczy sobie już przeszło pięćdziesiąt lat. To najbardziej rozpoznawalna wizytówka miasta.

 Na tym jednak nie koniec muzycznych imprez w mieście. Opole to także mocniejsze uderzenie. Od przeszło dwudziestu lat organizowany jest tutaj Międzynarodowy Festiwal Perkusyjny „Drum Fest” z udziałem światowej sławy muzyków.

Opole jest jednym z najstarszych miast w Polsce. Bogactwo historyczne kryje się tutaj za każdym rogiem zabytkowych kamienic oraz w ciasnych uliczkach starego miasta.  Symbolem tej bogatej przeszłości jest XIV-wieczna Wieża Piastowska, która niegdyś pełniła funkcję strażnicy rycerskiej. Dziś w jej wnętrzu można oglądać multimedialną wystawę poświęconą historii Opola, a ze szczytu podziwiać panoramę miasta.

Dzisiejsze Opole spaja w sobie tradycję z nowoczesnością, naukę z biznesem. Miasto jest silnym ośrodkiem akademickim. Tu powstają innowacyjne projekty, które znajdują zastosowanie w firmach konkurujących na rynkach krajowych i zagranicznych. Turyści i inwestorzy mogą korzystać z dobrze rozwiniętej infrastruktury drogowej, a także z połączenia z autostradą. W mieście działa także sieć wypożyczalni rowerowych.

Zielonymi płucami miasta są wyspy Bolko i Pasieka położone na rzece Odrze. To miejsce aktywnego wypoczynku i relaksu. Znajduje się tu jedna z największych atrakcji turystycznych Opola - ogród zoologiczny, a w nim około 300 gatunków zwierząt, w tym unikatowe goryle nizinne, uchatki kalifornijskie, gepardy, żyrafy, flamingi oraz lemury.

Opole to miasto, które warto odwiedzić i poznać. Niezależnie od pory roku zachwyca swoją niepowtarzalną atmosferą, architekturą i gościnnością mieszkańców. Stolica polskiej muzyki rozrywkowej zagra w duszy każdego turysty.


Atrakcje Opola


WIEŻA PIASTOWSKA

Jest to jeden z ważniejszych symboli nie tylko Opola, ale również całego województwa opolskiego. Pierwotnie wieża była częścią Zamku Piastowskiego. Jej historia sięga roku 1300, kiedy to została wzniesiona.

Wieża mierzy aż 35 metrów i stanowi jeden z lepszych punktów widokowych w Opolu. Zwiedzaniu wieży towarzyszy multimedialna prezentacja na każdym jej poziomie. Pierwszy poziom wieży znajduje się w lochu. Panuje tam specyficzny klimat, który udziela się wszystkim zwiedzającym. Kolejnym ciekawym punktem jest prezentacja replik uzbrojenia średniowiecznego – łuk, tarcza czy noszone wtedy hełmy. Na kolejnych poziomach znajduje się postać Bolesława I, księcia opolskiego oraz krótki pokaz teatru cieni. Uwieńczeniem zwiedzania jest wejście na taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę miasta.

 
AMFITEATR OPOLSKI / NARODOWEGO CENTRUM POLSKIEJ PIOSENKI

Amfiteatr Opolski stanowi ważny punkt na mapie festiwali muzycznych organizowanych w Polsce. To tutaj odbywa się najsłynniejszy polski festiwal – Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej, który gości największe gwiazdy polskiej sceny muzycznej oraz debiutantów. Odbywają się tutaj również koncerty muzyczne, kabaretony oraz różnorodne imprezy masowe. Występowali tu m.in. Czesław Niemen, Anna Jantar, Edyta Górniak czy Budka Suflera,

Oprócz swojej wartości historycznych, Amfiteatr wyróżnia ciekawa i niecodzienna architektura. Funkcjonalność połączona z nowoczesnym dizajnem (dresingiem) sprawiła, że amfiteatr zdobył narody w dziedzinie architektury.


WYSPA BOLKO I OGÓRD ZOOLOGICZNY

Wyspa Bolko stanowi zielone płuca miasta. To tutaj można zobaczyć wypoczywające rodziny oraz spędzających aktywnie czas mieszkańców. Z dala od zgiełku miasta znajdują się tu ciekawe place zabaw, ścieżki rowerowe, piesze ścieżki zdrowia oraz kilka uroczych stawów i kanałów. Dodatkową atrakcją jest znajdujące na się wyspie ZOO. Można w nim zobaczyć niemal 300 gatunków zwierząt, w tym np. goryle czy uchatki kalifornijskie.

Opolskie ZOO angażuje się również w tzw. „Program Suseł”, którego celem jest przywrócenie susła moręgowatego w Polsce oraz w wielu Europejskich Programach Hodowlanych Zwierząt Zagrożonych Wyginięciem.

 

 

GALERIA ZDJĘĆ